Debreceni hírek

Trianont el kell fogadnunk – Ormos Mária kínos beregszászi szereplése

Igencsak kínosra sikeredett Ormos Mária, magyarországi marxista történész kárpátaljai bemutatkozása — értesült a tortenelemportal.hu. A II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola beregszászi rendezvényen Ormos Trianon mai szemmel című előadásán a hallgatóság soraiból többen nemtetszésüknek adtak hangot.
Ormos Mária szerint ugyanis a trianoni probléma lényegében megoldódott. Emiatt többször is “beszóltak” a történésznek, az előadás végén pedig provokatív felszólalások következtek, amelyekben a kárpátaljai magyarság mai jogfosztottságát ecsetelték, egyben rákérdezve, akkor hogyan is oldódott meg Trianon? Még kényelmetlenebbé tette a helyzetet, hogy ezekre a kérdésekre Ormos Mária nem is tudott válaszolni.
A főiskola honlapján található beszámoló diplomatikusan hallgat a polémiáról, ugyanakkor közli Ormos sajátos véleményét néhány kérdésben. A marxista történész szerint “a trianoni békeszerződést senki sem vonta vissza, senki sem érvénytelenítette, a helyzet mégsem ugyanaz, mint 90 évvel ezelőtt.” Mint rámutatott, a békeszerződés tucatnyinál is több passzusa közül mára csupán egyetlen egy maradt érvényben lényegében változatlan formában, mégpedig az országhatárokról szóló rész. Ormos úgy látja, hogy még ez a változatlanság sem abszolút. Hozzátette: az évek múlásával ez a kezdetben elfogadhatatlannak tűnő helyzet is megszokottá válik, ha nem is természetessé. Ormos szerint Trianont el kell fogadnia a Kárpát-medencei magyarságnak. Ezzel kapcsolatban így érvelt: “Elfogadja a megcsonkított ember, hogy így, és lehetőleg ebben a helyzetben is jól, boldogan kell élnie, mert az emberi létnek ez az értelme. Ez nyilván megalkuvásokkal, állandó odafigyeléssel jár, s időről időre minden újra feltámad, de az ember mégis él, és azt az életet éli, amelyet egyáltalán élhet”. Ezt az allegóriát tovább gondolva lelki szemünk előtt felsejlik a jövőbeli térkép: egymástól távol sok-sok miniállammal, köztük pedig a hatalmas senkiföldje — az elvesztett “végtagok”. (Ne csodálkozzon a kedves olvasó, ha semmi értelmet nem lát az elgondolásban.)
Ormos Mária kifejtette: napjainkban olyan módon és mértékben változik a világ — amit talán Kárpátalján még nem lehet annyira érzékelni –, hogy a határok átjárhatókká válnak, oldódnak azok a görcsök, amelyeket ezek a határok okoznak, s “a nyílt gyűlölködést sem tartják úri erénynek” immár Európában. Az előadó olyan példákat is bemutatott, amelyek a valóságban nem léteznek: szerinte a trianoni traumák oldódását szolgálja az is, hogy az európai nemzetállamokban egymás után hallatják hangjukat ismét a kisebbségek, s az egyre elfogadottabbá váló autonómiáik révén oldják a merev nemzetállami kereteket. Ormos helyett hadd hozzunk egy tipikus példát: az européer szlovák kormány egyenesen rombolja a nemzetállami kereteket, ráadásul a nyílt gyűlölködés is távol áll tőlük…
Szabó Gábor



Debrecen, 2010. március 15.


***

Csinszka, vagyis Boncza Berta Ady Endre halála utáni életét, munkásságát, de mindenekelőtt Babits Mihályra és Márffy Ödön festőművészre gyakorolt hatását mutatja be a debreceni Modern és Kortárs Művészeti Központ (Modem) csütörtökön nyílt tárlata.
Rockenbauer Zoltán, A másik Csinszka című kiállítás kurátora a megnyitón rámutatott: Csinszkát általában az "Őrizem a szemed" és más Ady-versek ihletőjeként ismerjük, azonban a kiállításon bemutatandó "másik Csinszkáról" már kevesebbet tudunk.

A tárlat az Ady utáni időszakot mutatja be. Az Ady temetésén készült rövid filmmel induló kiállítás korabeli dokumentumokon keresztül idézi fel az elkövetkező 15 évet egészen Csinszka haláláig. A kiállított tárgyak között levelek, kéziratok, rajzok, vázlatok és fényképek is láthatók, amelyek Csinszka Adyval töltött utolsó éveit, Babitscsal folytatott rövid viszonyát és Márffy-val kötött házasságát dolgozzák fel.

A kiállítás legfontosabb részét mégis az a több mint ötven Márffy-festmény jelenti, amelyek többségét Csinszka ihletett. A festő számára - akit Ady jó barátjaként ismert meg a későbbi múzsa - házasságuk és az utána következő évek a nyugodt életet és a boldogság keresését jelentették.
Legfontosabb közös élményük - mint azt a kurátor elmondta - budai villájuk építése volt. Ennek, a "boldogság szigetének" megteremtését jelentő nyolcéves időszaknak az illusztrálása jelenti a kiállítás gerincét.

"Csinszka nélkül sem Ady, sem Márffy művészete nem lenne az, ami. A tárlat segít bennünket, hogy megismerjük Márffyt és a másik Csinszkát is" - zárta köszöntő szavait Rockenbauer Zoltán.

A május 23-ig látogatható tárlaton Márffy festményei mellett látható Rippl-Rónai József Csinszkáról festett portréja is. A több mint száz kiállított tárgy mellett megtekinthető Deák Krisztina Csinszkáról készült filmje, továbbá hallható Ady, Babits és Csinszka egy-egy verse Latinovics Zoltán, Cserhalmi György és Ráckevei Anna előadásában. 
 ***
2010.01.28.
 Sötétbe borult az Aranybika
Harmincmillió forintos áramdíj-hátralékot halmozott fel a debreceni Aranybika szálloda az utóbbi időszakban. Az E.ON-nal folytatott tárgyalásaik nem vezettek eredményre, így az áramszolgáltató elvágta a vezetéket.
Megtörtént, amitől jó ideje már tartani lehetett: a Debrecen egyik jelképeként ismert patinás szálloda január 28-ra virradóra áram nélkül maradt - írja a Hajdú-Bihari Napló. A fizetési gondjai miatt korábban csődvédelembe menekült szállodát üzemeltető Cívis Hotels Zrt. vezérigazgatója, Hupuczi László tárgyalásokat folytat az áramszolgáltatóval, reményei szerint még csütörtökön rendezhetik az általuk vitatott nagyságrendű számlát.
A drasztikus lépés súlyosan érinti az épületben működő üzleteket, egyebek közt a Rossmann üzletet, a Szabó Magda könyvesboltot és a fodrászatot is. A lap információi szerint a pórul járt szállóvendégeket más debreceni szállodákba költöztették.
A Hajdú-Bihari napló szerint kérdéses, hogy kell-e hasonló intézkedésre számítani a zrt. további öt hoteljében, illetve két vendégházában.

***

 2010. február 05. péntek

GERUNDIUM


Elsőként jelent meg hazánkban az oktatás- és tudománytörténet – Európát is átívelő – jeles eredményeit feltáró periodika. A Gerundium című folyóiratot a Debreceni Egyetem integrációjának tízéves jubileuma alkalmából alapította az intézmény. A legmagasabb tudományos igényeknek megfelelő orgánum a múltba tekint vissza, de a modern kor kihívásait is követi, így elsősorban elektronikus formában érhető el. A Gerundium minden kutatónak lehetőséget ad arra, hogy a közvélemény elé tárja a felsőoktatás-történetet érintő tanulmányait, elemzéseit.


A Debreceni Egyetem fennállásának 2012. évi centenáriumához közeledve az intézmény százéves történetét is feldolgozza a Gerundium című, újonnan alapított folyóirat, mely az egyetemet jelképező gerundiumról, az egykori debreceni diákok tűzoltásra használt furkósbotjáról kapta elnevezését. A történeti feltárással a Debreceni Egyetem támogatja a felsőoktatási intézmények és kutatóhelyek interdiszciplináris együttműködését, valamint előmozdítja a társadalom- és természettudományok képviselőinek együttgondolkodását is.
Az elsősorban elektronikus formában, a Debreceni Egyetemi Kiadó gondozásában  megjelenő  folyóirat ugyanakkor nemcsak az egyetem múltjába ad betekintést, hanem az oktatás- és tudománytörténeti összefüggések Magyarországot, Kárpát-medencét, valamint Európát érintő bemutatására is fórumot biztosít. A Gerundium így olyan – számos tudományágat felölelő – kutatási terület eredményeinek kínál periodikus megjelenési lehetőséget, amely hazánkban eddig még nem rendelkezett önálló tudományos folyóirattal.
Az egyetemek a modern világ kihívásaira felkészítő, tudományos eredményeket előállító és azokat alkalmazó szellemi központok, ennek ellenére az egyetemtörténet kutatása az utóbbi fél évszázadban rendkívül háttérbe szorult Magyarországon. Míg a nyugat-európai egyetemek nagy gondot fordítanak intézményük múltjának tudományos igényű feltárására, hazánkban évtizedek óta nem készült szakszerű, adataiban is megbízható egyetemtörténeti munka. Ezt a hiányt kívánja pótolni a Debreceni Egyetem integrációjának 10. évfordulóján elindított Gerundium című folyóirat, mely reményeink szerint az eljövendő hazai és nemzetközi egyetemtörténeti kutatások egyik kikristályosodási pontjává válik” – hangsúlyozta Dr. Fésüs László, a Debreceni Egyetem rektora.
***

Elhunyt Soós Pál, nyugalmazott egyetemi tanár

Soós Pál (1930-2010)
Elhunyt Soós Pál nyugalmazott egyetemi tanár, a történelemtudomány kandidátusa.1930-ban született Vértesdobozon, Fejér megyében. A Debreceni Egyetemen oktatott 1968-tól. Nyugdíjazása óta Bakonyjákón élt, a VEAB politikatudományi munkabizottságának volt az elnöke. Szabó Ervin-kutatásaival komoly tekitntélyt vívott ki országos történész körökben.